Skip to main content

Avustralya, küresel anlamda dünyanın en çeşitli ülkelerinden biridir. Avustralya’nın 24 milyonluk nüfusunun yaklaşık olarak yarısı Avustralya dışında doğmuş bireylerden oluşmaktadır. Anadilin İngilizce olduğu Avustralya’da 260’tan fazla dil konuşulmaktadır. İngilizceye ek olarak, en yaygın olan dillerin başında İtalyanca, Arapça ve Yunanca gelmektedir. Dünyanın en büyük adası ve dünyanın altıncı en büyük ülkesi olması Avustralya’nın dikkat çekici özelliklerinden bazılarıdır. Avustralya Dünya’nın en yaşanılabilir, suç oranı en düşük ve en güvenli ülkelerinden biridir. Avustralya harika iklimi, doğal güzellikleri, sıcak kanlı insanları ve düşük yaşam giderleri ile öğrencilerin en kolay uyum sağladığı ülkelerden biridir.

Avustralya’da eğitim alan öğrencilerin bir çok kültürü bir arada tanıma şansı vardır. Öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkelerden biri olan Avustralya eğitim konusunda devlet denetimine tabi tutulmaktadır. Eğitim kurumları düzenli aralıklarla devlet tarafından takip edilmekte ve belirli bir standartın üstünde olmak zorundadır. Bir çok farklı etnik kökenden öğrenciye ev sahipliği yapan Avustralya, İngilizce eğitimi konusunda en fazla çeşitliliğe sahip 4 ülkeden biridir. Dünyanın en güvenli ülkelerinin başında gelen Avustralya’da öğrenci olmak bir çok anlamda avantaj sağlamaktadır: Güvenli bir ülkede yaşamanın rahatlığı, çalışma izni, eğitim ve yaşam standartlarının yüksek olması öğrencilerin her zaman ilgisini çeken en önemli unsurlardır.

Öğrenciler, başta Sydney, Melbourne olmak üzere çoğunlukla Brisbane ve Perth şehirlerindeki merkezlerimizde eğitim almayı ve yaşamayı tercih ederler. Avustralya kozmopolit yapısı ve göçmen ülkesi olması nedeni ile yalnızca Türk öğrencilerin değil Avrupa, Asya, Afrika gibi birçok kıtadan öğrencinin yurt dışı eğitim için tercih ettiği önemli bir seçenektir.

Konaklama

Avustralya’da dil eğitimi alan öğrencilerin okulda öğrendiklerini günlük hayatta ana dili İngilizce olan kişilerle pratik yaparak pekiştirebilmesi açısından aile yanı konaklama daha çok tercih ve tavsiye edilmektedir. Ailelerden genellikle yarım pansiyon seklinde konaklama talep edilir; aile öğrencinin sabah kahvaltısını ve akşam yemeğini verir. Aile yanında kalarak lokal kültürleri daha yakından tanımak mümkün olur. Aileler anne-baba ve çocuklardan oluşabileceği gibi tek başına yaşayan veya artık emekli olup çocukları evden ayrılmış kişiler de olabilirler. Birden fazla öğrenci ağırlayan aileler oldukça yaygındır.

Avustralya’da dil okullarının pek çoğu kendisine ait müstakil bir binada yer alır. Çok az okulun aynı binada yurt olanağı mevcuttur. Ancak özellikle Sydney, Melbourne, Brisbane , Perth gibi öğrencilerin yoğun olduğu şehirlerde çok sayıda özel yurt mevcuttur. Bu özel yurtlar genelde tek veya iki kişilik odalarda self catering konaklama imkanı sunarlar. Öğrencilerin yemeklerini yapabilecekleri paylaşımlı mutfaklar mevcuttur. Özel yurtların pek çoğunda odalarda banyo bulunmaktadır.

Yaşam Maliyetleri

Avustralya, Okyanusya kıtasının ve hatta dünyanın en büyük ülkelerinden biridir. Egzotik ve sıcak bir iklime sahip olan ülkede güneş dört mevsim eksiz olmaz. Gelişmiş ekonomileri sayesinde insanlar oldukça rahat ve kaliteli bir yaşam sürmektedir. Doğa harikası plajları sayesinde boş vakitlerinizi tatildeymiş gibi geçirebilirsiniz. Avustralya aynı zamanda öğrenciler için en güvenli ülkeler arasında yer almaktadır. Sanat etkinliklerine ilgi duyan kişiler için oldukça verimli geçecek bir eğitim süreci olacaktır. Özellikle Sydney ve Melbourne gibi şehirler sanatsal faaliyetler açısından en ideal şehirlerdir.  Ülkede kültürel olarak yılın her anında bir etkinliğe ulaşma şansınız mevcuttur. Yılın belirli dönemlerinde festivaller düzenlenmektedir. Dünyanın en büyük opera binalarında biri Sydney’de bulunmaktadır. Temiz doğası da yaşamak için oldukça elverişlidir. İnsanların günlük hayat içinde oldukça rahat olduğu ülkede uluslararası öğrenci sayısı da fazladır. Dünyanın farklı bölgelerinden gelen insanlarla tanışarak kültürel bir birikim elde etme şansı yakalayabilirsiniz. Avustralya’nın çok kültürlü bir yapısı olduğu için ırkçılık yoktur.

Ulaşım

Avustralya, büyük bir kıta ülkesi olmasıyla ünlüdür ve şehirleri de genellikle büyük, geniş ve gelişmiş altyapılara sahiptir. Ülkenin farklı bölgelerinde şehir içi ulaşım farklılık gösterebilir. Avustralya’nın en büyük şehirleri Sidney, Melbourne, Brisbane, Perth, ve Adelaide gibi büyük metropollerdir. Bu şehirlerde şehir içi ulaşım oldukça gelişmiştir. Otobüs, tren, tramvay ve feribot gibi çeşitli ulaşım seçenekleri sunulur. Her şehirde bu seçeneklerin kapsamı ve yaygınlığı farklılık gösterebilir. Örneğin, Sidney’de tren ve otobüs ağları oldukça geniştir ve şehir içi ulaşımı kolaylaştırır. Melbourne’ün ise şehir merkezinde tramvay hizmeti ücretsizdir.

Bisiklet kullanımı da Avustralya’da giderek popüler hale gelmektedir. Birçok şehir, bisiklet yolları ve paylaşımlı bisiklet sistemleri sunarak sürdürülebilir ulaşımı teşvik etmektedir. Ayrıca, bazı şehirlerde elektrikli scooterlar da kiralanabilir ve şehir içi ulaşımda hızlı ve çevre dostu bir seçenek sunar.

Türkiye’ye yaklaşık uzaklığı uçak ile 17-24 saat arası iki ya da üç aktarma ile gerçekleşmektedir. Bu aktarmalar genellikle Dubai, Abu Dhabi, Bangkok, Singapore veya Kuala Lumpur gibi büyük havalimanlarında gerçekleşir. Aktarma sürelerini ve bağlantı saatlerini dikkatlice inceleyerek uzun bekleme sürelerinden kaçınabilirsiniz. Türkiye’den Avustralya’ya gitmek için birkaç farklı havayolu seçeneği bulunmaktadır. Emirates, Singapore Airlines ve Qatar Airways gibi havayolları aktarmalı uçuşlar sunar.

İklim

Dünyanın en küçük kıtası Avustralya’da iklim, bölgelere göre değişiklik gösterir ve güney yarımkürede olduğundan dolayı mevsimler, Avrupa ve Kuzey Amerika’da yaşanan mevsimlerin tam tersi zamanlarda gerçekleşir. Avustralya ve Türkiye, iklim açısından oldukça farklı iki ülkedir. İklimleri, coğrafi konumları, yeryüzü şekilleri ve deniz akıntıları gibi bir dizi faktörden etkilenir. Avustralya, Güney Yarım Küre’de bulunan büyük bir kıta ülkesi olmasıyla nedeniyle mevsimleri Türkiye’ye göre tamamen terstir.  Sydney ve Melbourne’de yaz aylarında ortalama sıcaklık 25-30°C arasında değişir. Bu dönemde deniz kıyısındaki plajlarda serinlemek popülerdir. Sonbahar ve İlkbahar’da ortalama sıcaklık 20-25°C arasındadır. Bu dönemde hava daha ılımandır ve yağış miktarı artar. Kış aylarında ortalama sıcaklık 15-20°C arasında değişir.

Avustralya’da mevsimler:

İlkbahar – Eylül, Ekim, Kasım

Yaz – Aralık, Ocak, Şubat

Sonbahar – Mart, Nisan, Mayıs

Kış – Haziran, Temmuz, Ağustos

Sydney

Avustralya’nın en büyük ve en ünlü şehirlerinden biri olan Sydney, ülkenin kültür ve iş merkezidir. Sahip olduğu canlı sosyal yaşamı ve iş fırsatlarıyla öğrencilere eşsiz bir şehir deneyimi yaşatır. Sydney dünya çapında meşhur olan Sydney Opera Binası ve Harbour Köprüsü gibi ikonik yapıları ile tanınır. Darling Limanı’nın nefes kesici manzarası, plajları ve doğal güzellikleri şehre özgü bir kimlik kazandırır. Şehir sıcak iklimi, turkuaz suları ve altın kumsallarıyla öğrencilere keyifli bir yaşam tarzı sunar. Eğitim açısından da Sydney oldukça çekicidir. Şehirdeki dünya çapında üniversiteler, geniş bir yelpazede eğitim programları sunar. University of Sydney ve UNSW Sydney gibi kurumlar, yüksek kalitede eğitim ve araştırma fırsatları sunar. Bu üniversitelerin modern kampüsleri, son teknolojiye sahip tesisleri ve nitelikli öğretim kadroları öğrencilere ilham verir.

Sosyal yaşam açısından Sydney, çeşitli etkinlikler ve aktiviteler sunarak öğrencilerin kültürel deneyim kazanmalarını sağlar. Şehirdeki çok çeşitli restoranlar, kafeler, alışveriş merkezleri ve gece hayatı mekanları, öğrencilere eğlenceli ve renkli bir şehir yaşamı sunar. Sydney’de dil eğitimi alırken İngilizce pratik yapmak için birçok fırsat bulunur. Farklı kültürlerden insanlarla tanışma ve etkileşim kurma şansı, dil becerilerinizi günlük hayatta geliştirmenize yardımcı olur. Aynı zamanda şehirde düzenlenen kültürel etkinlikler, festivaller, konserler ve spor etkinlikleri, öğrencilere keyifli deneyimler yaşamasına olanak verir.

Sydney, aynı zamanda iş fırsatları bakımından da zengindir. Küresel bir finans ve ticaret merkezi olan şehir, uluslararası şirketlerin merkezlerini barındırır. Bu da öğrencilere staj ve kariyer olanakları sunar. Öğrenciler, eğitimlerini tamamladıktan sonra Sydney’de iş bulma ve kariyerlerini geliştirme fırsatı yakalayabilirler. Hem eğitim hem de yaşam tarzı açısından dolu dolu bir şehir olan Sydney, dünya çapında öğrencilerin tercihi haline gelmiştir.

Melbourne

2011 yılında dünyaca ünlü The Economist Dergisi’nin hazırladığı bir rapora göre yaşam standartları, sağlık, kültürel nitelik, suç oranları, iyi iş koşulları, siyasi istikrar, iklim ve iyi planlanmış altyapı faktörleriyle dünyanın en yaşanabilir şehirleri arasında birinciliği kazanan Melbourne, Avustralya’nın kültür, ekonomi, spor ve turizm alanlarında önemli bir merkezdir. Doğal güzellikleriyle kendine hayran bırakan şehir, yeşili ve huzuru seven keşifçiler için eşsiz bir ziyaret noktasıdır.

Dünyanın önemli limanlarından birine sahip olmasıyla Avustralya ekonomisinde yönlendirici bir role sahip Melbourne, dünyaca ünlü şirketlere ev sahipliği yaparken, Avustralya’nın en büyük üç şirketi olan Telstra, BHP Billiton ve National Australia Bank’ı da bünyesinde barındırmaktadır. Sydney’den sonra Avustralya’nın en kalabalık ikinci şehri olan Melbourne, dünyanın güney yarım küresinde bulunan en kalabalık şehri konumundadır. Yerlilerden ve göçmenlerden oluşan yaklaşık 4 milyonluk nüfusuyla oldukça çok kültürlü bir yapıya sahiptir. Turistik bir merkez olan şehrin halkı sıcakkanlılığı ve misafirperverliğiyle bilinmektedir. Kültür ve sanat açısından da ön plana çıkan Melbourne’de dolaşırken neredeyse her yerde sokak sanatçılarına ve yarattıkları hoş ortama tanıklık etmeniz mümkündür. Bunun haricinde dünyaca ünlü müzelere ve sanat galerilerine de ev sahipliği yapmaktadır.

Brisbane

Avustralya’nın güneydoğusunda, sıcak ve güneşli Queensland eyaletinde yer alan Brisbane, genç ve dinamik bir şehir olarak öne çıkmaktadır. Hem yerel halk hem de uluslararası öğrenciler için cazip bir yaşam tarzı sunan bu şehir, eğitim olanaklarından kültürel etkinliklere kadar birçok fırsatı bünyesinde barındırır.

Brisbane, pek çok saygın üniversiteye ve eğitim kurumuna ev sahipliği yapar. Queensland Üniversitesi ve Griffith Üniversitesi gibi kurumlar, öğrencilere yüksek kalitede eğitim sunarak uluslararası alanda tanınmış üniversiteler arasında yer alır. Bu üniversitelerde çeşitli alanlarda lisans ve yüksek lisans programları bulunur. Aynı zamanda dil okulları da şehirde yaygın olarak bulunur, bu da dil eğitimi almak isteyen öğrencilere çeşitli seçenekler sunar.

Brisbane, hem modern altyapısı hem de doğal güzellikleri ile tanınır. South Bank Parklands, şehir merkezinin hemen karşısında yer alan büyük bir eğlence ve rahatlama bölgesi olarak öne çıkar. Bu bölgede sahil, yeşil alanlar, restoranlar, kafeler bulunur. Parkta yürüyüş yapabilir, bisiklet sürerek çevreyi keşfe çıkabilirsiniz. Kültürel olarak ise, Queensland Kültür Merkezi önemlidir. Sanat galerileri, tiyatrolar ve müzeleri içeren bu merkez, sanat ve kültürü sevenler için harika bir yerdir. Bu vahşi yaşam alanında koalaları, kanguruları ve diğer yerel hayvanları yakından görebilirsiniz. Kanguru ve koala besleme etkinlikleri de unutulmaz anılar biriktirmenizi sağlar. Queen Street Mall, alışveriş merkezleri ve butik mağazalarla dolu, alışveriş tutkunları için harika bir yerdir. Ayrıca West End gibi bölgelerdeki sokak pazarları, el yapımı ürünler ve lezzetli yiyecekler sunar.

Gold Coast

Gold Coast; Avustralya’nın doğu kıyısında kilometrelerce kumlu plajlarla çevrili bir sörf cennetidir.

Adından da anlaşılacağı gibi altın sarısı kumlarıyla ünlü bir sahil şehri olarak bilinir.

Avustralya’nın altıncı büyük şehri ve turizm başkentlerinden biri olarak bilinen Gold Coast, yüksek gökdelenlere, yağmur ormanlarına ve birçok gece kulübü ve turistik merkeze de ev sahipliği yapmaktadır. Gold Coast şehri aynı zamanda Avustralya’nın en eski yerleşimlerinden ve en büyük şehri olan Sydney’e bir buçuk saatlik uçuş mesafesindedir. Dünyanın her yerinden yılda üç milyon turistin ziyaret ettiği şehir elit bir belde statüsüne kavuşmuştur. Avustralya’da Dil Eğitimi almak isteyen öğrencilerin ilk tercihleri olan şehirlerden biri de Gold Coast şehridir, diğer nüfus olarak büyük olan şehirlere göre yaşam maliyetleri daha düşüktür.

Gold Coast şehri, öğrencilere konumu ve iklimi sayesinde yıl boyunca pek çok spor yapma imkanı sunarken, şehrin gece hayatının da renkli olması, eğitim alan öğrenciler tarafından tercih sebepleri arasında yer almaktadır. Harika şehir olanakları yanı sıra, kaliteli eğitim alabilecekleri birçok dil okuluna ev sahipliği yapar.

Avustralya’nın en hızlı büyüyen şehirlerinden biri olan Gold Coast; Brisbane’a da 45 dk lık mesafede olduğu için, yaşayan yerliliği birçoğu Brisbane’a işe gidip, dönmektedirler. Bu da çalışma izni olan bu ülkede dil eğitimi alan öğrencilerimiz için bir seçenek olup, yakın şehirlerde de iş bulma imkanı olduklarını gösterir.

Perth

Batı Avustralya’nın büyüleyici başkenti Perth, tertemiz plajları ve doğal güzellikleriyle adeta göz kamaştırıyor. Şehir, öğrencilere eşsiz bir yaşam deneyimi sunan coğrafi konumu, yüksek standartlardaki eğitim kurumları ve huzurlu atmosferi ile öne çıkıyor. Batı Avustralya’nın en büyük ve aynı zamanda başkenti olan Perth, ülkenin doğu kıyısındaki diğer büyük şehirlerden oldukça uzak bir noktada yer alıyor.

Perth, Hint Okyanusu kıyısında, doğal güzellikleri ve sıcak iklimi ile tanınırken, Sydney ise ülkenin doğu kıyısında, Büyük Okyanus’a bakan bir konumda bulunur. Bu durum, Perth’in Türkiye’ye Sydney’e kıyasla daha yakın bir noktada olduğu anlamına gelir. Bu nedenle, Türkiye’den Perth’e yapılan uçuşlar Sydney’e yapılan uçuşlara oranla daha kısa sürer. Perth, Batı Avustralya’nın en ünlü eğitim kurumlarına ev sahipliği yapar. Curtin Üniversitesi ve University of Western Australia gibi prestijli üniversiteler öğrencilere yüksek kalitede eğitim fırsatları sunar. Şehir, aynı zamanda Kings Park, Cottesloe Plajı ve Rottnest Adası gibi doğal güzellikleriyle de tanınır. Bu bölgeler, öğrencilere hem dinlenme hem de sosyal aktivitelerde bulunma imkanı sunar.

Adelaide

Adelaide, Güney Avustralya’nın başkenti ve yaklaşık 1,3 milyon nüfusa sahip, en büyük şehridir. 2002 ve 2004 yıllarında The Ekonomist dergisi tarafından yapılan, dünyanın en yaşanılabilir şehirleri anketinde kültürel nitelik, iklim, yaşam kalitesi, sağlık ve suç oranı düşüklüğü bakımından “Dünyanın en yaşanır şehri” seçilmiştir. St.Vincent Körfezinin doğu kıyılarında kurulan Adelaide, Torrens Nehri boyunca uzanmaktadır. Oldukça fazla yeşil alana sahip olan şehir; okyanus kokan havası, keyifli yürüyüş ve bisiklet yolları ile Avustralya’nın en eski ve en güzel şehirlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Avustralya coğrafi bakımından Türkiye ye uzak bir ülke olarak bilinir, ancak eğitim amacıyla Avustralya giden öğrenciler buranın yaşamak için ideal bir ülke olduğunu farkederler.

Adelaide, Avustralya’nın büyük şehirlerine göre biraz daha ucuzdur, Türkiye ile kıyaslandığında pahalı gibi görünse de yaşam standartlarına bakıldığında fiyatların gayet normal olduğunu anlayacaksınız. Adelaide dil okullarını tercih eden öğrenciler, yasal çalışma iznine sahiptir. Öğrencilerin, dil eğiminden kalan zamanlarda çalışıp cep harçlıklarını karşılamaları mümkündür.

Adelaide; ülkenin üçüncü en eski ve Avustralya’nın en prestijli üniversitelerinden biri olan University of Adelaide’a ve farklı okullara ev sahipliği yapar. Şehirde üniversitelerin bulunması genç nüfusun da yaygın olduğu anlamına gelmektedir. Dil eğitimi için bu şehri tercih eden öğrencilerimiz refah seviyesi yüksek olan bu şehirde eğitimlerini alırken aynı zamanda sosyalleşebilecekleri öğrenci mekanlarından da faydalanabilirler.

Kaplan International dil okulları profesyonel eğitmen kadrosu ve 80 yıllık tecrübesi ile her yıl 150.000’in üzerinde öğrenciye dil eğitimi vermektedir. Öğrencilerin tercihleri ile %97 memnuniyet ve tavsiye oranına sahiptir. Dünyanın en iyi zincir dil okullarının başında gelen Kaplan International dil okullarında K+ online öğrenme sistemi ile mezun olduktan sonra bile eğitim materyallerine online erişim imkanı verilmektedir. Avustralya’da Adelaide, Brisbane, Melbourne, Pert ve Sydney şehirlerinde kampüsleri bulunmaktadır.

1991 yılında Malta’da kurulan EC English dil okulları yurt dışında dil eğitimi almak isteyen öğrencilere, 30 yıla dayanan sektör tecrübesi ve eğitim kalitesi ile hizmet vermektedir. EC English 2007 yılından beri aday gösterildiği ST Star Chain Okul Ödülü’nü 2011,2016 ve 2017’de kazanma başarısı göstermiştir. Avustralya’da Brisbane, Gold Coast, Melbourne ve Sydney şehirlerinde merkezleri vardır.

ILSC Dil Okulları, 1991’den beri 100’den fazla ülkeden gelen uluslararası öğrencilere dil eğitimi programları sunmaktadır. İlk merkezinin 1991 yılında Kanada, Vancouver’de açılmasından bu yana, ILSC dil eğitimi konusunda dünyada önemli bir kurum haline gelmiştir. Adelaide, Brisbane, Melbourne ve Sydney şehirlerinde kampüsleri bulunur.

1965 yılında kurulan Language Studies International (LSI), dünyanın en güzide şehirlerinde merkezleri olan, uzman eğitim kadrosu ile son derece kaliteli bir eğitim sunan köklü ve zincir dil okullarından biridir. Tüm İngilizce dil eğitimi programları, enerjik ve dinamik bir şekilde öğretilir. LSI Dil Okulları‘nda, sınıf içerisinde kurulan aktif iletişimin, İngilizce öğrenebilmek için en etkin yol olduğuna inanılmaktadır. British Council akreditasyonuna sahip dil okulunun Amerika’da Boston, New York, San Diego, Miami ve San Francisco’da kampüsleri bulunmaktadır. LSI dil okulları TOEFL ve Cambridge sınavlarının yetkili merkezi olarak bilinmektedir.

İngiltere, Amerika, Kanada, İrlanda ve Avustralya gibi İngilizce eğitimin öncülerinden olan 5 önemli ülkede kampüsü olan OHC dil okulları 35 yıllık eğitim öğretim hayatında her yıl 7000’e yakın öğrenciye eğitim vermektedir. ACCET ve British Council akreditasyonuna sahiptir. Amerika’da New York, Boston ve Miami şehirlerinde kampüsleri bulunmaktadır.

dalgalara yelken aç!

dalgalara yelken aç!

dalgalara yelken aç!

dalgalara yelken aç!

dalgalara yelken aç!

Sıkça Sorulan Sorular

Yaz okulu programları hangi avantajları sunar?

Yaz okulları, öğrenmeyi eğlenceli kılarak, dil becerilerinizi geliştirmenin yanı sıra kültürleri deneyimleme şansı da sunar.

Work and Travel ile hangi ülkelerde iş deneyimi yaşayabilirim?

Work and Travel programımız, Amerika, Avustralya, Kanada gibi birçok ülkede iş deneyimi fırsatı sunar.

Öğrenci Work and Travel programına kimler başvurabilir?

Öğrenci Work and Travel programına, üniversite öğrencileri başvurabilir. Detaylı şartlar için lütfen başvuru sayfamızı inceleyin.

Eğitim danışmanlığı hizmetiniz ücretli mi?

Hayır, eğitim danışmanlığı hizmetimiz ücretsizdir. Size en uygun eğitim seçeneklerini belirlemekte ve başvuru sürecinde size rehberlik etmekteyiz.

Başvuru süreci nasıl işliyor?

Başvuru süreci, başvuru formunu doldurmanız, gerekli belgeleri hazırlamanız ve başvuru takvimine uygun olarak başvurunuzu tamamlamanızı içerir. Detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin.